خانه تکانی

تا به حال پیش آمده که بخواهید خط اتوی شلوار را عوض کنید یا دم پای شلوار را باز کنید، اما خط اتوی قبلی لباس را نازیبا کرده باشد؟ برای این مشکل هم راه حلی وجود دارد؛ اسفنجی آغشته به سرکه سفید را روی محل مورد نظر بمالید تا خط اتوی قبلی برطرف شود. سپس شلوار را بشویید و دوباره اتو کنید.

شیشه پاک کن

اگر شیشه پاک کن شما تمام شده، دست نگه دارید و خودتان در منزل به روشی بسیار ساده آن را تهیه کنید. در یک افشانه سه قاشق غذاخوری آمونیاک، یک قاشق سرکه و مقداری آب سرد بریزید. این محلول را روی سطح شیشه ای مورد نظر اسپری کنید و با دستمال یا روزنامهِ تمیز پاک کنید.

روش دیگر این است که یک چهارم فنجان سرکه را در دو لیتر آب گرم حل کنید و با دستمال آغشته به این محلول شیشه را پاک کنید. همچنین می توانید محلول را روی سطح شیشه اسپری کنید و با روزنامه خشک کنید.

پاک کنندهِ کاشی و سرامیک

مخلوط یک چهارم پیمانه جوش شیرین، نصف پیمانه سرکه و یک پیمانه آمونیاک در یک سطل آب گرم، برای پاک کردن و زدودن رسوبات و آلودگی از سطح کاشی و سرامیک فوق العاده است.

زدایندهِ بو از لباس

سرکه در زدودن بوهای بد از لباس به خصوص بوی سیگار بسیار مفید است. وان را از آب داغ پر کنید و یک لیوان سرکه در آن بریزید. سپس لباس را بالای آن آویزان کنید تا در اثر بخار حاصل، بوی نامطبوع از بین برود. به جای وان می توان از تشت استفاده کرد. در این صورت به یک فنجان سرکه نیاز است.

پاک کنندهِ جرم و گچ اتو

اتوهای بخار در اثر استفاده از آب های سنگین هر چند وقت یک بار گچ می گیرند و راه عبور بخار در آنها مسدود می شود. برای حل این مشکل در محفظهِ آب اتو سرکه سفید بریزید و بعد از یک شبانه روز آن را خالی کنید. رسوبات و گچ داخل محفظه از بین خواهد رفت.

تمیز کنندهِ ظروف و وسایل برنزی

اگر وسایلی از جنس برنز در منزل دارید و برای تمیز کردن آنها با مشکل مواجه شده اید، نگران نباشید. با تهیه این خمیر از این مشکل خلاص خواهید شد. یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید بریزید و به آن آرد کافی بیفزایید تا به صورت خمیر درآید. خمیر را بر سطح مورد نظر بمالید و پانزده دقیقه تا یک ساعت آن را به حال خود رها کنید. سپس با آب گرم و تمیز آن را بشویید و خشک کنید. این فرمول برای تمیز کردن سطوح و ظروفی که از جنس کروم هستند نیز مؤثر است.

تمیزکنندهِ قهوه جوش و کتری

اگر قهوه جوش یا کتری جرم بسته یا آلوده شده، برای پاک کردن آن لازم نیست به مواد شیمیایی متوسل شوید. کافی است مقدار مساوی سرکه سفید و آب را با هم مخلوط کنید و درون ظرف بریزید و بگذارید بجوشد. زمان لازم برای جوشیدن محلول، به سختی جرم بستگی دارد. با این شیوه می توانید به سادگی از شر این رسوبات نجات یابید.

تمیز کنندهِ وان حمام

اگر سطح وان حمام جرم گرفته و پاک کردنش دردسر دارد و از محلول های شیمیایی هم نمی توانید استفاده کنید، این روش را به کار بگیرید؛ مقداری سرکه روی اسفنج بریزید و با آن محل مورد نظر را مالش دهید. سپس پودر جوش شیرین را روی سطح بریزید و با اسفنجی مرطوب بمالید. در پایان آن را با آب تمیز بشویید تا به نتیجه دلخواه برسید.

تمیز کنندهِ دیوار

برای تمیز کردن دیوارهای رنگ شدهِ منزل، ترکیب نصف پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه سرکه سفید و یک چهارم پیمانه جوش شیرین در یک سطل آب گرم را امتحان کنید (منظور دیوارهایی با رنگ پلاستیک یا رنگ روغن است). این تمیز کنندهِ ارزان و قوی دیوارها را تمیز و براق خواهد کرد.

حفظ کنندهِ رنگ لباس های تیره

کمتر کدبانویی است که برای شستن لباس های تیره رنگ مشکل نداشته باشد. این لباس ها در حین شستشو رنگ زیادی از دست می دهند و لباس بور و کدر می شود. توصیه می کنیم ابتدا لباس تیره (مقنعه، مانتو، چادر و...) را حدود بیست دقیقه در ظرفی حاوی آب و یک فنجان سرکه سفید بخیسانید. سپس با ماده شوینده سبک مثل شامپو یا مایع لباسشویی آن را بشویید و آب بکشید. سرکه سفید مانع از دست رفتن رنگ لباس و در ضمن باعث براق ترشدن لباس می شود.

دنیای مورچگان!

از وجود بی شمار مورچه در خانه رنج می برید؟ به در و دیوار، کابینت و همه جای خانه مورچه آویزان است؟ شب ها از دست آنها آرامش ندارید؟ نگران نباشید! کافی است مقدار مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و کابینت ها، کف و هر جایی را که امکان داشت، با این محلول بشویید تا مورچه ها از منزل شما دور شوند. برای این منظور، قرار دادن زغال خشک یا تکه ای لیموترش در محل زندگی آنها نیز مؤثر است.

نرم نگه دارندهِ پتو

نرم و پرزدار نگه داشتن پتوهای پشمی و کتانی پس از شستشو همیشه برای خانم ها دغدغه آفرین است؛ مشکلی که با اضافه کردن دو فنجان سرکه سفید به آب مورد استفاده برای شستشو تا حد زیادی برطرف می شود. البته به یاد داشته باشید هرگز ماده شویندهِ بخاردار و سرکه را با هم به آب نیفزایید؛ زیرا گازی خطرناک از آن متصاعد خواهد شد.

/ 1 نظر / 46 بازدید
فرشاد

سلام. به منم سر بزن[چشمک]